Menu

Pielęgnujmy ogród w dzieciach

 

Jesteśmy pewni na 100%, że wśród naszej ogrodniczej braci nie brak osób, którym dzieciństwo jednoznacznie kojarzy się z babcinym ogrodem, pełnym kwiatów, z których można było pleść wianki; drzew, po których nie tylko można było się wspnać, ale również zajadać soczyste, na wskroś naturalne owoce; grządek warzywnych i szklarni będących źródłem witamin, a zarazem skarbnicą wiedzy na temat ślimaków, dżdżownic, a nawet żab. A jakie ogrodnicze wspomnienia utrwalimy w naszych dzieciach?

 

Równo przystrzyżony trawnik, krzewy iglaste i miejsce na grilla – tak w skórcie wygląda statystyczny ogród statystycznego Polaka. Jest wygodny, przestrzenny i niezbyt pracochłonny, co oczywiście jest wielkim jego plusem, bo po ciężkim dniu w pracy możemy choć chwilę poświęcić rodzinie. Tak, tak – w pełni świadomie uogólniliśmy ten schemat, może nawet przerysowaliśmy go. Dlaczego? Bo współczesne ogrody widziane oczyma dziecka są… nudne, zbyt wymuskane i niemalże całkowiecie pozbawione pierwiastka tajemniczości. Słowem – zaczarowane ogrody trzeba włożyć między bajki. Co zatem uczynić, aby wychować przyszłe pokolenia ogrodników? Jak przykuć ich uwagę do zieleni i tętniącego w nich życia? Oto kilka naszych sposobów, które osobiście przetestowaliśmy na dzieciach!

 

  • Miejsce zabaw

Bez tego elementu ogród nie będzie w ogóle zauważalny, szczególnie przez najmłodszych. Plac zabaw, trampolina, może nawet basen – to wszystko spowoduje, że ogród stanie się przedłużeniem dziecięcego pokoju. Jeśli jesteś zwolennikiem mniej oczywistych rozwiązań, sróbuj przygotować tor przeszkód, park linowy, boisko sportowe, a może mini skate park?

 

  • Miejsce spotkań z równieśnikami

Najwet najmniejszy i najskromniejszy ogród będzie dla dzieci atrakcyjny, jeśli tylko pozwolisz im spędzać w nim czas z rówieśnikami. Ogród może być bazą, którą dzieci w formie szałasu czy domku na drzewie zbudują sami lub z Twoją pomocą. Na ogrodzie dzieci mogą rozbić obozowisko, a Ty z myślą o pociechach urządzić ognisko.

 

  • Lekcja przyrody na wyciągnięcie ręki

Nic tak nie kształci, jak organolepyczne poznawanie otaczającej nas przyrody. Ogród to najcenniejsze źródło wiedzy o roślinach, tych ozdobnych oraz uprawnych. Doskonałym pomysłem jest prowadzenie razem z dzieckiem dziennika prac w ogrodzie, zielnika lub albumu ze zdjęciami, na podstawie którego po roku obserwacji dziecko dostrzeże wspaniałą dynamikę zmieniającej się flory.

 

  • Uwrażliwia i rozwija

Ekotrendy to już nie jest moda, ale aktywna postawa wobec środowiska, które bardzo tego potrzebuje. Nie zapominajmy uwrażliwiać pociech na dobro naszej planety. Rozmawiajmy, ale i działajmy. Sadźmy rośliny miododajne, dokarmiajmy ptaki, stosujmy naturalne metody ochrony roślin, zbierajmy deszczówkę, prowadźmy kompostownik, segregujmy śmieci. Tych kilka prostych czynności niewiele nas kosztuje, a dla planety wiele znaczy.

 

  • Pracujmy kolektywnie

Dzielmy się z dziećmi obowiązkami. Praca w ogrodzie sprawi maluchom wiele przyjemności, a starszym dzieciom pozwoli się utożsamić ze skrawkiem zieleni, o który dbają. Odpowiedzialność za przestrzeń i rosnące na niej rośliny to lekcja świadomych wyborów oraz dobrej, mądrej życiowej postawy.